QR Menü Nedir

“QR” adını ingilizcede “Quick Response” anlamına gelen kelimelerin baş harflerinden alır. Müşterilerin bir restoran ortamında tam olarak istediği şey olan ‘Hızlı Yanıt’ anlamına gelen QR çok önemlidir.

İşletmenizde QR Menü kullanarak ürünlerinizi baskı maliyetine katlanmaksızın sunabilir, müşteri memnuniyetini ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

QR menü, müşterilerin akıllı telefonlarından masada bulunan karekodu okutarak görüntüleyebilecekleri dijital menüdür. Masalarda fiziksel menü ihtiyacını ortadan kaldırarak daha hijyenik bir müşteri deneyimi yaratır. Kare kod ise tıpkı marketlerde gördüğünüz barkodlar gibi bir görseldir. Bir müşteri bunu akıllı telefonundan okuttuğunda, otomatik olarak bir web sitesine veya uygulamaya yönlendirilir. Tamamen temassız bir sipariş deneyimi olan bu uygulama sayesinde müşterileriniz dijital menüye hızlıca erişir.

Müşteriler Arasında Menü Paylaşımını Ortadan Kaldırırsınız

Tabii ki şu anda bir restoranda QR Menü kullanmanın en büyük avantajı, müşterilerin dokunmak zorunda oldukları şeylerin sayısını azaltmaktır. Genellikle bir grup müşteri restoranınızı ziyaret ettiğinde, ne yiyeceklerine karar verirken menüyü masada dolaştırır. Bu yüzden karekodu masalarda kolaylıkla görünebilecek yerlere koyarak müşterilerin zahmetsiz bir şekilde QR kodu okutmasını sağlayabilirsiniz.

Baskı Maliyetlerinden Tasarruf Edersiniz

Birçok restoranda menü düzenli olarak değişir. Şef yeni bir ürün tanıttığında veya bir ürün menüden kaldırıldığında, basılı menüyü güncellemek her seferinde paraya mal olur. Bunun yerine, bir QR Menü ile herhangi bir ek masraf olmadan, ihtiyaç duyulduğunda değişiklikler dijital olarak yapılabilir. Yönetim paneli sayesinde menüde yaptığınız değişiklikler QR Menüde de otomatik olarak güncellenir.

Müşterilerle Personel Arasındaki Teması Azaltırsınız

Müşterileriniz pandemi döneminde başkalarıyla fiziksel temaslarını en aza indirmeye özen gösteriyor. Restoran sahibi/işletmecisi olarak QR Menü ile personeliniz ve müşterileriniz arasındaki temasın azalmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede personeliniz ve müşterileriniz arasındaki tek temas yemekler masaya servis edilirken gerçekleştirilir. Ayrıca müşterileriniz işletmenizi terk ettiğinde kendilerini huzursuz hissetmezler.

Operasyonu Hızlandırırsınız

Bir restoran işletmecisinin en çok isteyeceği şeylerden biri olabildiğince çok müşteriye hizmet vermektir. QR Menü sayesinde müşterileriniz sipariş vermek için garsonun dikkatini çekmeye çalışmak yerine, oturdukları anda QR kodu hemen okutabilirler. Hatta oturmadan önce bile menüye erişip incelemeye başlayabilirler. Bu sayede operasyonunuz büyük ölçüde hızlanır.